Zostań Członkiem

Zostań Członkiem!

Już dziś zostań naszym czlonkiem. W naszym gronie jest już ponad 500 osób: nauczycieli szkół podstawowych, średnich i wyższych. Wypełnij deklarację i dołącz do naszego grona.


Deklaracja członkowska

W Macedonii Północnej – Biology Educators Shaping Tomorrow

Kolejny etap współpracy PSNPP w ramach Erasmus+
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / W MACEDONII PÓŁNOCNEJ – BIOLOGY EDUCATORS SHAPING TOMORROW

W Macedonii Północnej – Biology Educators Shaping Tomorrow

W Macedonii Północnej – Biology Educators Shaping Tomorrow


W dniach 20 – 26 kwietnia 2023 w ramach projektu BEST (Biology Educators Shaping Tomorrow, Erasmus+) odbyło się szkolenie nauczycieli biologii w Macedonii Północnej. PSNPP reprezentowały: Agnieszka Kyzioł, Anna Mucha, Katarzyna Łasecka, Alicja Wywrocka, Karolina Kłosowska, Aneta Tułacz, Elżbieta Kawecka, Urszula Komarnicka.

Program międzynarodowego spotkania składał się z wielu ciekawych warsztatów laboratoryjnych (IBL – uczenie się przez dociekanie, żółwie, rośliny aromatyczne) i terenowych (kanion Matka i jaskinia, Muzeum Historii Naturalnej w Skopje) oraz pracę w grupach – opracowanie i prezentację scenariuszy zajęć. Zaplanowano też zwiedzanie Shar Płanina – najnowszego parku narodowego Macedonii Północnej a także miasta Skopje.

Pierwszy dzień warsztatów w Macedonii rozpoczął się od prezentacji poszczególnych krajów (Polska, Estonia, Portugalia, Macedonia, Dania), następnie odbyły się zajęcia grupowe w ogrodzie botanicznym a co więcej uczestnicy zaprzyjaźnili się z macedońskimi żółwiami. Po południu nauczyciele opracowywali nowatorskie i ciekawe materiały edukacyjne. Dzień zwieńczyła cudna kolacja z lokalnymi smakołykami. W wolnym czasie, zespół Polski obliczył, że przeciętny Macedoński żółw porusza się z prędkością 20 cm/s!

Nasze członkinie następnie odbyły warsztaty w cudownym otoczeniu jakim jest kanion Matka. Niesamowita natura w trakcie rejsu łodzią lub kajakiem urzekła uczestników. Do tego zachwycająca jasiknia Wreło (Vrelo Cave), jedna z najgłębszych jaskiń podwodnych na świecie. A na deser, uczestników wydarzenia czekała górska wspinaczka, której koniec zwiastował klasztor Matki Boskiej (zbudowany w XIV wieku), znajdujący się na lewym brzegu rzeki Treski.

Warsztaty przeprowadzone w w Narodowym Parku Szar Płanina (National Park Shar Planina) niewątpliwie były jednym z piękniejszych i wyczekanych momentów całej podróży. Uczestnicy nie tylko zgłębiali tajniki macedońskiej przyrody ale też rozkoszowali się tradycyjnymi, domowymi daniami narodowymi.

Przedostatni dzień warsztatów w Macedonii Północnej odbył się w najstarszym muzeum w Skopje. Członkinie naszego Stowarzyszenia nie tylko podziwiały setki gatunków roślin typowych dla Macedonii ale także brały udział w zajęciach praktycznych, dzięki którym poznały wiele minerałów a także ich skład chemiczny. Druga część warsztatów odbywała się w szkołach podstawowej oraz licealnej im. Marii Skłodowskiej-Curie. W wolnej chwili, wszyscy uczestnicy zwiedzali miasto a także próbowali lokalnej kuchni.

W ostatim dniu warsztatów, nauczyciele z wszystkich krajów, prezentowali swoje pomysły na lekcje biologii. Materiały będą wkrótce dostępne na oficjalnej stronie programu: https://erasmusbest.wordpress.com/. Co więcej, uczestnicy odwiedzili Faculty of Natural Sciences and Mathematics, Ss. Cyril and Methodius University in Skopje, gdzie mogli odwiedzić naukowe laboratoria biologiczne oraz zapoznać się z nowoczesną metodologią badań biologicznych.

Intensywane warsztaty zakończyły się szybko, jednak przyjaźnie oraz współpraca nawiązane przez uczestników tego międzynarodowego wyjazdu dopiero się rozwijają!

fot. Urszula Komarnicka
« »